У Білорусі з'являться будинки, де за опалення платитимуть в 10 разів менше

 

Вже в кінці наступного року в Білорусі з'являться і багатоквартирні будинки, в яких тепло отримуватимуть із землі, води, повітря і сонця, повідомляє Комсомольська правда. Розумні будинки будуть типовими, щоб їх можна було будувати по всій країні/ Три енергоефективних будинку в Мінську, Гродно і Могильові з'являться завдяки спільному проекту ПРООН (Програма розвитку ООН) та Глобального екологічного фонду. Проекти типові, забудовники теж: у столиці за справу візьметься МАПІД, в Гродно - інститут «Гродногражданпроект», а в Могилеві - місцеве управління капітального будівництва.

Міжнародні організації, в свою чергу, відповідають за енергозберігаючі технології. Над ними працюють п'ять фахівців з Італії, Німеччини, Австрії, Латвії та Голландії, а також 16 білоруських експертів, кращих за своїми напрямками. Проекти розумних будинків розробляє інститут житла НИПТИС. Зараз вони готуються до державної експертизи, а ввести будинки в експлуатацію планують вже наприкінці 2015 - початку 2016 року.
- Ми вибрали популярні типові проекти, орієнтовані на масове будівництво, щоб згодом всі технічні рішення можна було тиражувати, - розповідає Олександр Гребеньков, керівник проекту ПРООН / ГЕФ «Підвищення енергетичної ефективності житлових будівель в Республіці Білорусь». - У Мінську побудують великопанельний 19-поверховий будинок- «свічку» з одним під'їздом на 140 квартир, в Гродно - десятиповерховий з трьома під'їздами на 120 квартир, в Могильові - теж десятиповерхівку, але блочну, на чотири під'їзди і 160 квартир. Для кожного будинку ми підбирали певні енергоефективні технології з урахуванням його конструктивних особливостей і місця розташування. Звичайно, у всіх будинках збережеться стандартна система тепло- та енергопостачання. Якщо наші нововведення раптом вийдуть з ладу, мешканці не постраждають.
Зараз рано говорити про те, скільки в підсумку у мешканців розумних будинків вийде заощадити на комуналці. Перший моніторинг можна буде провести в 2016 - 2017 роках після того, як матеріали позбудуться надлишків вологи, а в будівлях налагодиться тепловий режим і вони будуть заселені на 70 - 80%. За підрахунками фахівців, навіть в зимовий період в платіжках на оплату теплової енергії стоятимуть цифри, близькі до нуля.
За опалення взимку можна буде платити в десятки разів менше
Велику частину тепла у всіх будинках будуть економити по одній і тій же схемі зі складною назвою - примусова вентиляція з рекуперацією тепла відхідних вентиляційних викидів.
- На Заході це вже давно функціонуюча практика. Справа в тому, що зараз будинки будуються відразу з герметичною оболонкою: хороша теплоізоляція стін, склопакети. Це добре, тому що допомагає зменшити втрати тепла у навколишнє середовище, але після використання таких матеріалів про природну вентиляції через нещільності в оболонці не може бути й мови, - пояснює Олександр Гребеньков. - Забезпечити приплив свіжого повітря все одно треба, тому в наших будинках повітря в приміщення буде наганяти вентилятор. Однак нагріте повітря все одно буде йти через вентиляцію, несучи з собою тепло. Тому ми будемо використовувати рекуператори - спеціальні пристрої, які нагрівають вхідне холодне повітря від вихідного теплого. Це допоможе заощадити на опаленні: в квартирах можна буде встановити маленькі калорифери замість стандартних.
До слова, в деяких будинках в Білорусі вже є система примусової вентиляції з рекуперацією тепла. І за рахунок цієї технології деякі квартири взимку не платили за опалення практично нічого.
Підігрівати воду буде каналізація
Ще одна цікава технологія, яку планують втілити в життя в кожному з трьох будинків - утилізація так званих сірих вод.
- У звичайних будинках стоки з ванної та кухні, які теж володіють тепловим потенціалом, відразу об'єднуються з фекальними стоками. Щоб тепло не йшло з дому безповоротно, в енергоефективних будинках ці стоки розділять на два потоку. Гарячі сірі води будуть підігрівати воду холодну і тільки потім йти в загальний каналізаційний колектор, - каже Олександр Гребеньков.
А в Гродненському домі в підігріві води задіють не тільки внутрішню каналізацію, а й зовнішню.
- Будинок знаходиться в 50 метрах від великого каналізаційного колектора, куди потрапляють не тільки стічні води з житлових будинків, а й скиди промислових підприємств. У таких колекторів тепловий потенціал ще більший, тому на нього ми теж встановимо тепловий насос, який буде гріти наш будинок, - розповідає Олександр Гребеньков.
Теплові насоси поставлять в сваях фундаменту і над шахтою ліфта
У будинку в Гродно тепло отримуватимуть не лише з каналізації, але і з землі.
- Ширина будинку і його фундамент дозволяють встановити в сваях теплові насоси, які забиратимуть тепло грунту і направлятимуть його на опалення та гаряче водопостачання, - каже Олександр Гребеньков.
В інших пілотних будинках встановлювати такі насоси нема сенсу: в ​​столичній «свічці» мало паль, а в могилівському чотирипідїзднику через особливості грунту вони короткі. Правда, в Мінську є своя альтернатива: тепловий насос встановлять на даху будинку над шахтою ліфта, щоб брати тепло з повітря. Це не так ефективно, як брати тепло грунту, але платіжки мешканців все одно суттєво полегшають.
Додаткову енергію забезпечуватиме сонце
Звичайно, всі пристосування, які дозволяють економити тепло, витрачають більше електрики, за які теж доведеться платити мешканцям. Тому в розумних будинках для покриття цієї додаткової електроенергії планують використовувати альтернативні джерела.
- На дахах і глухих торцях будуть встановлені сонячні батареї, які перетворюють енергію сонця в електричну. Особливо ефективним цей захід буде в Мінську, де у торцевої стіни велика площа і вона повернута на південний схід, - коментує Олександр Гребеньков. - За нашими підрахунками, близько 60% додаткових витрат на електрику вдасться покрити саме за рахунок сонячних батарей.
До речі, в могильовському будинку дуже велика дах, тому там вийде встановити ще й сонячні колектори. Вони не перетворять сонячну енергію в електричну, як це роблять батареї, а накопичують її для підігріву води.
Скільки коштуватиме квартира в енергоефективному будинку?
Тим щасливчикам, які придбають квартири в трьох розумних будинках, доплачувати за технічні новинки не доведеться: ці витрати беруть на себе організатори проекту. В середньому ж використання енергоефективних технологій здорожчує квадратний метр на 10%. Виходить, двокімнатна квартира площею 54 квадратних метра, яка у звичайному будинку коштує 93,5 тисячі доларів, в енергоефективному будинку коштуватиме майже 103 тисячі.